Hlavní menu
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
Spolek HAGEN Mořina
Mořina
hagen.morina@gmail.com

Copyright Hagen, 2010-2016 [CNW:Counter]
O nás

Co je Spolek Hagen Mořina

V tomto článku bychom Vás chtěli seznámit s posláním a činností Spolku Hagen Mořina. MaláAmerika_galerie

Vápencové lomy v okolí obce Mořina a zvláště pak jejich podzemní průzkumné a dopravní štoly přitahují již po destiletí zájem mnoha trampů i ostatních návštěvníků této části Českého krasu, vzdálené jen pár kilometrů od hlavního města. I na Internetu se v posledních letech objevilo několik webů, které více či méně obšírně tyto lomy a štoly popisují. Cílem Spolku Hagen Mořina je bezprostředně pečovat o ochranu této technické a současně i přírodní památky tak, aby se dochovala i příštím generacím. Prvním a velmi důležitým krokem na této cestě je osvěta a objektivní informovanost veřejnosti o této zajímavé lokalitě, která svou tajemností a romantickou krásou v blízkosti Prahy a hradu Karlštejna láká k výletům tisíce lidí ročně. Zub času a bohužel i neukázněnost a někdy i otevřený vandalismus ze strany některých lidí spolu s požadavky na zajštění bezpečnosti osob (za každé stavební dílo odpovídá jeho vlastník) si vyžádaly i některá, na první pohled možná nepopulární, nicméně nezbytná opatření, mezi něž patří především uzavření podzemních prostor před volným pohybem turistů. Jelikož doba alibistických a často svévolných zákazů je již dávno naštěstí za námi, snaží se členové našeho sdružení nejen o regulérní zpřístupnění podzemí, ale také o vybudování muzejní expozice, která by přiblížila svým návštěvníkům fakta o zdejší těžbě vápenců a vzniku podzemních štol a jámových lomů. Podobně, jako to již delší dobu s úspěchem činí naši kolegové v nedalekých Solvayových lomech, v dole Skalka u Mníšku pod Brdy a desítkách dalších zajímavých lokalit v celé naší republice. Věříme, že návštěvníkům budeme mít co nabídnout a tyto stránky se budou snažit nám v tom pomoci.

| Autor: Daniel Sedláček | Vydáno dne 07. 06. 2011 | 23652 přečtení | Počet komentářů: 1130 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by  phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server